Transfagarasan

Zasľúbená zem.

Transfagarasan je priesmyk uprostred rumunských hôr, zhruba 800 km od Bratislavy, o ktorom donedávna nik netušil. Všetko to zmenil britský TopGear, keď ho objavil a označil za najlepšiu cestu sveta. Priesmyk neďaleko historkami opradenej Transylvánie ponúka výnimočných 90 kilometrov zatočeného asfaltu.

Oplatí sa vybehnúť si z oboch strán. Špičkový nový asfalt striedajú menej kvalitné miesta a množstvo zaflekovaných dier. Napriek tomu je to relatívne v pohode a nebudete trpieť ani pri tvrdšom podvozku. Úplné zlé je to až neskôr v južnej časti dole, kde nekonečne deravú cestu prechádzajú na jednotke aj domáci. Zvyšok priesmyku to však bohato vynahradzuje.

Tam, kde Grossglockner aj Stelvio ponúkajú overené, tam Rumunsko stále prekvapuje. Zabezpečenie cesty, odstavné plochy, aj zázemie na najvyššom bode (2 042 metrov nad morom) sú balkánske.

Nečakajte dôveryhodné zvodidlá, rozšírené pruhy, obmedzenia rýchlosti, či optimálne klopenie zákrut. Ani pripomienky toho, že brzdy treba vychladiť. Pocit dobrodružstva a zážitku neriedi honba za bezpečnosťou.

Radosťou je aj dlhý a veľmi úzky tunel na vrchole. Okno dole a poriadne pridať. Najprv prvý člen výpravy a potom postupne ďalší… Rachot z tunela bude počuť hlboko do doliny a môžete sa pripraviť na ovácie miestnych pri výjazde z tunela.

Rumuni majú z rýchlej jazdy radosť a každý piskot gúm, svišťanie turba, či najvyššie otáčky atmosféry oceňujú pokrikom a potleskom.

Krátka skúsenosť – s partiou som odparkoval pri ostrom vracáku, aby sme si urobili jazdné fotky. Pri našich opakovaných prejazdoch pod plným plynom začali z neďalekých karavanov vyliezať domáci. Preto, aby sa pokochali autami…

 • dĺžka trasy: 96,6 km
 • najvyšší bod: 2042 m n.m.
 • GPS súradnice: 45° 35′ 25.14″ N, 24° 37′ 42.35″ E
 • tipy na výlet: lanovka na vrchol, okolitá príroda, mesto Sibiu
 • …plus: info z Wikipedie, reportáž z cesty

Pozn.: Video v úvode ukazuje časť reportáže TopGear z cesty po Rumunsku.

Zväčšiť mapu

, , , , ,

Ľuboš

Autor portálu najkrajšiecesty.sk a nadšený šofér. Čítajte viac.

Počet komentárov k článku: 3

 1. Dwarf 11.08.2014 at 20:22 # Reply

  Super. Isiel som to zo severnej strany. Sem tam niaka mensia diera v asfalte. Oproti Trasalpine povrch az luxusny :) Na vrchu bola kosa 13C oproti 30C dole. Vhodne aj na supersporty (auto aj moto) Oplati sa prebehnut oboma smermi. Auto odporucam kabriolet pre nadherne vyhlady….

Na túto stránku odkazuje aj:

 1. Transfagarasan – najkrajšia cesta sveta | najkrajšiecesty.sk - 12.12.2011

  [...] Prečítajte si podrobný popis cesty. [...]

 2. Roadtrip Rumunsko – po stopách Drakulu na Lade a Škode | najkrajšiecesty.sk - 03.08.2012

  [...] z vysielačky opis nášho výjazdu na horský priesmyk Transfagarasan. Pravda, plne naložená Lada rútiaca sa strmou cestou ani nevyzerá inak. Naše nesmrteľné [...]

Leave a Reply