Šturec

Celebrita medzi priesmykmi.

V peknom počasí plný motorkárov, v škaredom skrížených kamiónov. Motorkárska komunita je tu silná, v sezóne sú odstavné parkoviská plné dvojkolesových strojov a jazdcov natáčajúcich a fotiacich si všetko, čo sa na približne desaťkilometrovej trase deje.

Na Šturec však chodia aj rýchle autá, to vďaka výnimočnej kvalite asfaltu z Harmaneckej strany, ako aj dostatočnej šírke cesty. Rýchly úvod okamžite po chvíli prestrieda prvý pravotočivý vracák, po ňom zadok odhadzujúce esíčko a potom… množstvo famóznych zákrut na všetky strany, klopených i neklopených, zalomených i tiahlych.

Najväčším zážitkom je jazda porovnateľne rýchlych strojov – dvojkolesového a štvorkolesového. Ak si trúfate, skúste vyzvať niekoho v koženej kombinéze. Skúsil som a bol to jeden z najkrajších motoristických zážitkov. Na rovinkách motorky utekajú, v zákrutach ich zase dobieham. Hoci, všetko je o jazdcovi.

Dobrá je aj opačná strana kopca, no na nej už motorkára nestretnúť. Môže za to o niečo horšia no stále veľmi slušná kvalite asfaltu.

No treba si privstať, cez deň je už Šturec plný civilných áut pohybujúcich sa rýchlosťou studených lopatiek turba. Šturec je niečo, kvôli čomu sa oplatí naplánovať si celodenný výlet, pod kopcom prespať a vyrážať ešte s rannou rosou.

Dennú premávku a vhodnú chvíľu na štart odporúčam sledovať z reštaurácie Čierna Ovca pod cestou a trasu si užiť až neskôr večer.

 • dĺžka trasy: 12,4 km
 • najvyšší bod: 876 m n.m.
 • GPS súradnice: 48°49’54.95″N 18°59’12.86″E
 • tipy na výlet: aquapark Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Harmanecká jaskyňa
 • …plus: aktuálne počasie, reportáž auto.eTREND.sk

Zdroj foto: Michal Grofčík


Zväčšiť mapu

, , , , , , ,

Ľuboš

Autor portálu najkrajšiecesty.sk a nadšený šofér. Čítajte viac.

Počet komentárov k článku: 5

 1. Ivan 23.06.2016 at 14:48 # Reply

  chodím pravidelne :) a keď sa vyhnete rušným dňom tak si to tam môžete naozaj vychutnať :)

Na túto stránku odkazuje aj:

 1. Trnavá Hora – Nevoľné | najkrajšiecesty.sk - 23.11.2011

  [...] Zákutie vedúce z menšej obce do ďalšej menšej obce sa vyznačuje minimom premávky a dá sa zvládnuť aj na športovom podvozku. Podľa Petra sa tu dá bez väčších problémov jazdiť aj na nízkoprofilových gumách (225/40). Trasu určite odporúča najmä cestou okolo, čo takto smerom na Šturec? [...]

 2. Vodní nádrž Šance | najkrajšiecesty.sk - 15.02.2012

  [...] smerujúca na vodnú nádrž Šance je pomerne dosť široká (myslím, že širšia ako Šturec), zákruty nie sú moc ostré, skôr plynulé, dlhé tiahle ale nájdu sa aj utiahnuté – ale [...]

 3. Vodní nádrž Šance | NejlepšíSilnice.cz - 03.03.2012

  [...] smerujúca na vodnú nádrž Šance je pomerne dosť široká (myslím, že širšia ako Šturec), zákruty nie sú moc ostré, skôr plynulé, dlhé tiahle ale nájdu sa aj utiahnuté – ale [...]

 4. Mercedes C63 AMG Black na Slovensku! | najkrajšiecesty.sk - 27.06.2012

  [...] nám do diskusie, na ktorej z najkrajších ciest by ste chceli C63 AMG Black chceli stretnúť. Ja buď na Šturci v [...]

Leave a Reply