Slovakia Ring

Aktualizované (13.6.2012) o video z pretekov M. Homolu.

Hovorí sa mu aj Orechová Potôň podľa susednej dlhé roky bezvýznamnej dedinky.

Traduje sa, že za jeho výstavbou bolo to, že jeho investor, Zoroslav Kollár, nemal kde na Slovensku prevetrať svoje tisíckoňové Bugatti Veyron. Nech je to hocijako, jedno veľké ďakujem!

Slovakia Ring kúsok od Dunajskej Stredy totiž začal v krajine novú éru. Majitelia lepších i horších áut sa prestali stretávať na pumpách a dokupovať plyšové a svetielkujúce doplnky, ale začali jazdiť. A skutočne naplno, súdiac podľa množstva podujatí na okruhu.

Pozrite si víťaznú jazdu Maťa Homolu z pretekov GT1 06/2012:

Prvý a jediný slovenský automobilový okruh síce zatiaľ nehostil veľké medzinárodne významné preteky, no pokrýva ich čoraz viac. Napríklad pravidelnú a divácky atraktívnu Cenu Slovenska. A súdiac podľa snahy prevádzkovateľa – bude ich určite pribúdať, i keď F1 sa podľa všetkého vzhľadom na parametre okruhu nedočkáme nikdy.

Zato sa tu skoro stále jazdia menšie seriály a verejnosť na autách alebo motorkách. Slovakia Ring strieda rýchle a technické pasáže a pridáva aj lekcie o horizontoch a pozornosti jazdca.

Na cieľovej rovinke sa v aute s výkonom menším než v Bugatti budete asi nudiť, zato stredná pasáž dá zabrať všetkým zmyslom a najmä cibrí hľadanie apexu. Často je zalomený na viackrát a trafiť ho vôbec nie je jednoduché. A pocit preťaženia na ostrých horizontoch? Na nezaplatenie.

Autá s výkonom okolo 200-300 koní dosahujú časy do troch minút, okolo 2:50:00 na kolo, najrýchlejšie závodné motorky okolo 2:10. A rekord trate? Čas 1:41:702 a môžete si ho pozrieť na videu v úvode.

V roku 2011 vyšla polhodina jazdenia autom 30 eur, na motorke 20. No to je len prenájom okruhu, spálený benzín, gumy a doničené brzdy sú dodatočnou daňou… Existuje aj možnosť prenajať si pretekárske auto, napríklad Hondu Civic Type-R, Seat Leon Cupra alebo aj K1 Attack. Ďalšími možnosťami sú škola šmyku v susedstve, či škola rýchlej jazdy priamo na okruhu. Nudiť sa nebudete.

  • dĺžka trasy: 5,9 km
  • najvyšší bod: kúsok nad morom
  • GPS súradnice: 48° 3’14.00″ N 17° 34’14.87″ E
  • tipy na výlet: okruh, okruh a okruh
  • …plus: oficiálny web okruhu

Zdroj fotiek: Autosportfoto.sk a Sovakia Ring


Zväčšiť mapu

, , , , , ,

Ľuboš

Autor portálu najkrajšiecesty.sk a nadšený šofér. Čítajte viac.
Zatiaľ žiadny komentár. Buďte prvý!

Leave a Reply