San Bernardino Pass

Tip na prekrásny švajčiarsky priesmyk poslal Maťo, ďakujeme!
(Zapojte sa tiež do tvorby najkrajších ciest!)

San Bernardino Pass patrí medzi legendárne trasy v švajčiarskych Alpách, navyše na dosah od slávnych rakúskych a talianskych priesmykov. Svojim charakterom sa všetkým podobá a pridáva ešte niečo navyše.

Maťo píše:

- šírka je v najužších miestach tak akurát aby tesne prešli dve autá vedľa seba
- asfalt bezchybný – na Slovensku snáď porovnateľné 1.trieda
- cesta je skôr technická – je to horský prechod, takže najprv do kopca a potom z kopca (jedno z ktorej strany), veľa zatáčok (v niektorých je dobre ak spolujazdec hlási či nič nejde)
- premávka závisí od toho či neuzavrú tunel – ja som stretol oproti asi 4 auta a v mojom smere ma zobral akurát jeden Nissan 350z
- výhľady sú nádherné (na každú stranu kopca) a navrchu sú malé jazera – na mape, čo som poslal, stačí toho panacika vľavo hore myšou potiahnuť na niektoré miesto označené modrou guličkou pri ceste – ukáže to fotky z daného miesta
- nejaké rýchlostné obmedzenia som nebadal – klasická okreska

Doplnok Ľuboš: Cesta podľa Wikipédie získala na význame ešte v 15. storočí, pre kolesové vozidlá ju otvorili až v roku 1770. Už vtedy ponúkala veľa zo súčasných zážitkov, no pre motoristických nadšencov získala najmä v roku 1967, keď otvorili tunel San Bernardino popod kopec, ktorý zredukoval dopravu.

Priesmyk je otvorený len v lete. Pred pár rokmi na ňom bol aj britský Top Gear, keď naň zobrali Lambo Gallardo, Aston Martin a Porsche GT3 RS ostali nadšení zo zákrut, kvality cesty, scenérie, ale aj elegancie samotného priesmyku.

PS: O tomto priesmyku píše aj Thomasino vo svojej reportážii z Álp.

Foto: LoboStudio Hamburg, Flickr

 • dĺžka trasy: 29,7 km
 • najvyšší bod: 2066 m n.m.
 • GPS súradnice: 46°29′46″N 9°10′15″E
 • tipy na výlet: okolitá príroda, jazerá a mestá
 • …plus: info z Wikipedie


View Larger Map

, , , , , , , ,

Tip od čitateľa

Portál najkrajšiecesty.sk tvorí komunita. Pridajte sa a posielajte svoje tipy!

Počet komentárov k článku: 2

 1. Robo 21.06.2012 at 21:50 # Reply

  San Bernardino som si minuly rok presiel. Bohuzial bolo cele v oblakoch a lialo ako z krhly, takze viditelnost bola takmer nulova. Je prijemne vidiet o co som prisiel :-) Koli tym betonovym stavbam v uvode som si to skoro pomylil so Great St.Bernard passom. Ten bol tiez dobry, hlavne som tam mal krajsie pocasie :-)

  • Ľuboš 21.06.2012 at 23:33 # Reply

   :) budem len rad, ak nam o Great St. Bernard napises par riadkov!

Leave a Reply