Párnica – Zázrivá – Oravská Lesná

Úsek v smere od Párnice jemne stúpa až do Zázrivej veľmi peknou dolinou. V ľubovolnom ročnom období je okrem cesty aj čo obdivovať ak človek náhodou schytí nejakú kolónu. Cesta totiž nikdy nebýva úplne prázdna, keďže ide o ekvivalentnú alternatívu k ceste zo Žiliny do Dolného Kubína cez Martin. Je tu ale viac dostatočne dlhých roviniek, na ktorých sa dá bezpečne predbiehať.

Málokedy je tu vyložene plno. Povrch je veľmi kvalitný, niesu tu žiadne nerovnosti ktorým je nutné sa vyhýbať. Trasa je dosť rýchla so skôr tiahlymi ako prudkými zákrutami. Tie majú zväčša konštantný polomer a okrem jednej sa žiadna nečakane nezatvára. Na trase je jeden horizont, ktorý je aj označený dopravnou značkou.

V smere od Zázrivej je totiž na konci pomerne dlhej rovinky a hneď za ním sa cesta jemne stáča doprava. Z opačnej strany nieje taký rýchly ale je dobré naň myslieť. Šírka cesty je normálna, ako som už písal dá sa tu aj bezpečne predbiehať. Chodím tadiaľto relatívne často a stále veľmi rád z pravidla s úsmevom od ucha k uchu :-)

Zo Zázrivej je možné prejsť ešte veľmi zaujímavým horským prechodom až do Oravskej Lesnej. Po odbočke z hlavnej cesty, ktorá pokračuje na Terchovú cez sedlo Rovná Hora (mimochodom tu často smerom dolu merajú policajti) sa cesta s viac-menej zlým povrchom vlní dedinkou Zázrivá. V “centre” dediny je cesta dokonca vydláždená kockami. To sa udialo pravdepodobne pred niekoľkými desiatkami rokov, takže kvalita je veľmi zlá. Našťastie je to len niekoľko sto metrov. Po tomto úseku, v čase keď som prechádzal prebiehala rekonštrukcia a nasledovalo niekoľko sto metrov krásneho nového asfaltu. Škoda že stále v dedine… Za Zázrivou odbočujeme doľava smer Havrania. Povrch je OK až do dediny. Tu sa cesta za zjazdovkou výrazne zužuje a je tak tesne na 2 polske fiaty alebo jedno GLko. Navyše ihneď za poslednými domami sa nikto neobťažuje s obriezaním stromov obklopujúcimi cestu, takže sa do toho pridáva veľmi zlá prehľadnosť. Ako na potvoru je už tu veľmi kvalitný koberec a príjemné zátačky. Toto ale vylieči opäť magických niekoľko sto metrov, keď za prudkou takmer 180 stupňovou zákrutou sa cesta akurátne rozšíri. Pred vodičom sa otvorí prehľadná a konečne širšia rovinka ktorej povrch je tak kvalitný ako je prudký. A že je veľmi kvalitný. Následuje niekoľko veľmi pekných zákrut, dávajte pozor na jeden nekrytú odvodňovaciu ryhu krížom cez celú cestu. Vzhľadom na to, že stúpanie je dosť prudké, tak z rýchlosti, pri ktorej ju zbadáte to v pohode ubrzdíte. Ale je dobre o nej vedieť. V opačnom smere by to mohlo byť horšie. Na ľavej strane sa nachádza spomínaná vyhliadka s posedením, z ktorej tu máme aj fotku. O krátky moment míňame vrchol označený aj turistikou značkou ako “Hoľa”. Povrch sa trochu zmení a viac krát mení v klesaní do Oravskej Lesnej šírku. Od vrcholu sú tak 3/4 klesania dostatočne kvalitné pre akékoľvek auto. Samotný príjazd do Oravskej Lesnej je trochu rozbitejší.

Poznámka: Je možné, že na úsek medzi Zázrivou a Oravskou Lesnou je zákaz vjazdu. V čase písania článku tento zákaz neexistoval.

PS: Keď už budete v týchto končinách, určite si vybehnite aj priesmyk Vychylovka a horský prechod Huty!

Foto – visitslovakia.com

 • dĺžka trasy: 30 km
 • najvyšší bod: vyše 1000 m n.m.
 • GPS súradnice: 49°16’30.65″N 19°9’10.56″E
 • tipy na výlet: Havrania, Zázrivá, okolitá príroda


Zväčšiť mapu

, , , , ,

Počet komentárov k článku: 6

 1. biest 15.11.2013 at 22:10 # Reply

  toto je neskutocna trasa. od parnice az do oravskej lesnej. naozaj zazitok …

  btw tu ryhu som trafil. nic prijemne. pokial neviete kde je, je dost pravdepodobne, ze ju vo vacsej rychlosti trafite (vlastna skusenost). inak je cesta ok. treba si dat pozor na necistoty (blato, listie, ihlicie, zvlhnuta kora stromov a pod) na ceste. tazi sa tam drevo. moze sa trochu smykat.

  ked pridete do oravskej lesnej, mozete si to dat spat este raz alebo pokracovat cez oravsku lesnu az do novej bystrice a spat cez kysuce do ZA. ak mate cas, cestou domov doporucujem navstivit makov.

  ak date takuto trasu, verte, ze mate na par hodin zabavy vystarane :) danou za to bude prazdna nadrz :D

 2. richard 25.01.2014 at 11:16 # Reply

  treba vsak dodat ze na tuto cestu je zakaz vjazdu (povolenie na vjazd maju len lesy SR)

  • richard 25.01.2014 at 11:20 # Reply

   lepsie povedane, zakaz vjazdu je na usek cesty Oravska Lesna – Zazriva (dnes som si chcel tade skratit cestu z Oravskej lesnej do Ziliny a stopla ma znacka)

 3. Substance242 01.04.2014 at 15:51 # Reply

  Neviem, či to mám skúsiť autom, láka ma to… ale ten zákaz, hmm.

  A toto je asi omyl? “Zo Zázrivej je možné .. až do Rajeckej Lesnej”

  • Robo 01.04.2014 at 19:14 # Reply

   Ďakujem za upozornenie. Preklep som opravil a zákaz v čase písania článku neexistoval. Je možné že je dočasný. Jeden taký úsek v Slovenskom raji poznám, kde podľa konštalácie hviezd je alebo nie je tiež zákaz prejazdu :-)

 4. stano 29.07.2014 at 22:30 # Reply

  zákazková značka je z oboch strán. v zazrivej za odbočkou k hotelu havrania. ale musím podotknúť ze tie značky sú podľa mňa neplatné. dôvod – do klasickej zakazovej značky ktorá zakazovala prejazd nákladným autám vložili menšiu značku. a v žiadnej vyhláške nenájdete značku v značke. čiže rozmerovo nesúhlasí s vyhláškou. a tých lesníkov tam zas tak často nevidno aby zakázali prejazd. je to podvod na ľuďoch

Leave a Reply