Nová Bystrica – Oravská Lesná

Netušený priesmyk.

Na samom severnom okraji Slovenska pred pár rokmi otvorili novú cestu. To sa aj v tejto krajine deje pomerne bežne, no málokedy nám nadšencom urobia tak po vôli.

Nový priesmyk z Novej Bystrice – Vychylovky do Oravskej Lesnej je totiž famózny! Prvotriedny nový asfalt sa krúti otvorenejšími, či ostrejšími zákrutami nahor, nasledovaný kratšími i dlhšími rovinkami. Všetko za sprievodu krásnych výhľadov do doliny a moderného zabezpečenia cesty.

Prejdite si ju najprv skúšobne, no určite budete príjemne prekvapení. Krátko po otvorení sa tu jazdili aj preteky do vrchu, po čom kopec mnohí jazdci označili ako najrýchlejší na Slovensku. Na rovinkách jazdili čo to dá…

Pravda, škoda aj pôvodného spojenia, i keď vhodného najmä pre rally špeciály alebo offroady. Veď pozrite video z pôvodnej úzkej, no dobrodružnej cesty (priamy odkaz).

A ešte jeden detail – zatiaľ neviem, ako je to so zimou na Vychylovke, ale ak nesolia, na štvorkolke to vyzerá na výbornú zábavu. Stretneme sa na Orave? :)

Pozn.: Video v úvode… No, radšej to takými rýchlosťami neskúšajte.

Zdroj foto: Autosportfoto.sk


Zväčšiť mapu

, , , , , , ,

Ľuboš

Autor portálu najkrajšiecesty.sk a nadšený šofér. Čítajte viac.

Počet komentárov k článku: 4

 1. jmurjr 05.06.2012 at 11:24 # Reply

  Tuto cestu som skusil na Cliu RS Cup a mozem zodpovedne prehlasit, ze tato cesta sa dokaze vyrovnat tym alpskym. Je fakt vynikajuca. Ako uvadza Michelin vo svojich sprievodcoch po restauraciach, tato cesta je hodna obchadzky. Dokonca by som povedal, ze pre naozajstneho jazdca stoji za samostatny vylet!

 2. Ivan 23.06.2016 at 14:46 # Reply

  Bol som vyskúšať – trošku od ruky ale oplatí sa zachádzky ak máte cestu. Len sa mi to zdalo dosť krátke – ale to bude asi rýchlosťou ;-)

Na túto stránku odkazuje aj:

 1. Test Renault Clio RS Ange&Daemon: Skôr diabol | AUTO JOURNAL - 10.06.2012

  [...] rýdzo športové autá uzná, že aj toto je jedným z nich. Najlepší zo všetkých bol prejazd z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej. Famózny asfalt, výjazdy zo zákrut, tiahle krivky, technickejšie sekcie, proste jedna báseň. [...]

 2. Párnica – Zázrivá – Oravská Lesná | najkrajšiecesty.sk - 15.06.2012

  [...] Keď už budete v týchto končinách, určite si vybehnite aj priesmyk Vychylovka a horský prechod [...]

Leave a Reply