Machnáč

Krátky, no krásny úsek. Cesty kľukatiace sa cez horský priesmyk Machnáč patria k postrachom miestnych autobusárov, o to viac ich milujeme my. Priemerne široká dvojprudová cesta so správne naklopenými zákrutami a pomerne dobrou kvalitou asfaltu je skvelá. Zaujímavejšia je strana z Bánoviec nad Bebravou, druhá strana kopca je prikrátka.

Rýchla trasa s niekoľkými ostrými zákrutami neponúka významnejšie výhľady. No uchváti tunel zo stromov, navyše pokrytý hŕbami lístia s presvitajúcimi slnečnými lúčmi. Keď sledujete rýchleho kamoša pred sebou, máte chuť spomaliť ten záber a len si vychutnávať pohľad na odlietavajúce listy.

Inak však ide o skvelý jazdecký kúsok, trochu problémom je jeho vysoká rýchlosť, plusom naopak slabšia premávka. Na záver určite zakotvite v centre Trenčianskych Teplíc, kde sa vychladí nielen auto, ale aj vaša hlava.

Aj polovička bude s prechádzkou po peknom kúpeľnom meste spokojná. A vy si to môžete dať ešte raz.

 • dĺžka trasy: 9,7 km
 • najvyšší bod: vyše 400 m n.m.
 • GPS súradnice: 48°53’42.37″N 18°10’29.24″E
 • tipy na výlet: Trenčianske Teplice, vrch Machnáč


Zväčšiť mapu

, , ,

Ľuboš

Autor portálu najkrajšiecesty.sk a nadšený šofér. Čítajte viac.

Počet komentárov k článku: 5

 1. Robo 04.07.2012 at 21:53 # Reply

  Machnáč je veľmi podarená lokalita. Tak ako píše Ľuboš za Motešicami sa otvárajú dlhé rovinky s dobre prehľadnými a príjemne klopenými zákrutami, ktoré ústia do ďaľších roviniek. Dajú sa tu aj s priemerne výkonným autom dosiahnuť celkom nebezpečné rýchlosti a to aj vďaka tomu, že to človeka skrátka ťahá nepustiť plyn keď je už tá zákruta predsa na dohľad :-) Samotné stúpanie našťastie vedie prudšími zákrutami, ale ich povrch a klopenie umožňuje nadpriemerne rýchle prejazdy. Skrátka dobrý kus asfaltu.

 2. Robo 16.04.2013 at 18:22 # Reply

  Machnáč je po zime v zúfalom stave z obidvoch strán. Dúfajme, že si cestári spomenú aj na tento úsek. Zatiaľ je to škoda podvozku.

  • Ľuboš 16.04.2013 at 19:34 # Reply

   otazkou je, ktore cesty nie su :(

Na túto stránku odkazuje aj:

 1. RoadLife Aero – lietanie po cestách i v oblakoch | najkrajšiecesty.sk - 15.05.2012

  [...] Trenčianske Teplice – jedno z najpokojnejších a najtichších miest trenčianskeho kraja. Mestečko sa zo svojej kúpeľnej letargie prebralo hneď potom ako sa pár správne chorých nadšencov rozhodlo vysušiť pneumatikami asfalt na neďalekom kopci Machnáč (prečítajte si viac o tejto ceste). [...]

 2. Beckov – Trenčianske Stankovce | najkrajšiecesty.sk - 09.08.2012

  [...] Zmena charakteru voči prvej časti je zrejmá, rýchlosti sú vyššie a podtrhuje ich aj otvorené okolie, ktoré vystriedalo les. Po príjazde do Trenčianskych Stankovian sa všetko končí a človeku sa naháňa hlavou, čo to vlastne bolo. Anjelik na pravom pleci karhá vodiča a odsudzuje ho za nedisciplinovanosť, nezodpovednosť a ľahostajnosť voči prírodným zdrojom, diablik na ľavom šepká do ucha: “Poď! Otoč to! Dáme to ešte raz! Ten koniec si už vypustil. Vymäkol si. Hádam to tak nenecháš!”. Či už poslúchnete jedného alebo druhého radcu, určite stojí zato spríjemniť si cestu v okolí aj prejazdom z Trenčianskych Teplíc cez Machnáč. [...]

Leave a Reply