Jaufenpass

Vpravo útes, vľavo skala!

Pravoverný zážitkový alpský priesmyk. Jaufenpass (po taliansky Passo di Monte Giovo) v tesnej blízkosti rakúskych hraníc má skoro 40 kilometrov, na ktorých neprestávate krútiť volantom. Fantastický kus asfaltu líže najprv niekoľko dediniek, neskôr začína cez hustý les stúpať nahor, aby sa zase otvoril dychberúcimi výhľadmi na okolitú krajinu.

Okrem nekonečných zákrut, vysokých útesov na jednej strane a hlbokých zrázov na strane druhej sa do pamäti vryje aj svoju úzkosťou. Na niekde kvalitnú, inde menej prvotriednu cestu sa sotva vojdú dve autá vedľa seba. Zjazd smerom do San Leonardo je na niektorých miestach taký úzky, že ak ide oproti auto, treba buď vycúvať alebo sa krokom zrkadlo na zrkadle obísť.

Na úžasnom jazdeckom zážitku to však nič nemení. Keď som tu bol v roku 2010, sprievodcu nahor mi robil aj zďaleka nie sériový Nissan 350Z jedného z miestnych. Oldschoolová šesťvalcová atmosféra v tú chvíľu a na tejto ceste… niečo nezabudnuteľné.

Za Jaufenpass sa oplatí aj špeciálne vycestovať, ale odporúčam vziať ho smerom z Grossglockneru na Stelvio. Jeden lepší ako druhý a najmä, každý svojský.

  • dĺžka trasy: 39,5 km
  • najvyšší bod: 2094 m n.m.
  • GPS súradnice: 46°50’20″N 11°18’50″E
  • tipy na výlet: lanovka na vrchol, okolitá príroda, Stelvio
  • …plus: info z Wikipedie, reportáž auto.eTREND.sk

Zdroj foto: Flickr


Zväčšiť mapu

, , , , , , ,

Ľuboš

Autor portálu najkrajšiecesty.sk a nadšený šofér. Čítajte viac.

Na túto stránku odkazuje aj:

  1. Výlet devíti bláznů do aut v Alpách | najkrajšiecesty.sk - 18.02.2012

    [...] 7 aut jede delší cestou na jih přes Brenner, u italského Vipitena sjíždí z dálnice a šup na první průsmyk Jaufen Pass, pak přes Merano, vzhůru na slavné Stelvio. Cesta pokračuje dolů na Bormio a kolem půl [...]

Leave a Reply