Horský prechod Huty

Krásny kúsok prírody.

Tip aj popis poslal čitateľ Robo, za čo mu ďakujeme (pošlite tiež svoj tip!).

Náročnosť trasy z obce Liptovské Matiašovce do Zuberca je odhadom trocha viac ako priemer. Neviem to presnejšie opísať, ale niektoré zákruty sú veľmi ostré a stúpanie prudké. Šírka je štandardná, ale nie je to Pezinská baba, ani žiaden iný rýchly horský prechod, je to skôr technická trať a je lemovaná v nižších častiach stromami a vo vyšších skalami resp. opornými múrmi.

Pozor hlavne na štrk z posypu, ten tam je ešte aj na konci leta, a v pár úsekoch je cesta vyfrézovaná čo je dosť nepríjemné pre motorkárov (sám jazdím aj moto). Inak je asfalt relatívne kvalitný.

Čo sa zimy týka, vtedy to je kúsok “zábavnejšie”. Keďže je to relatívne vysoko položený prechod (najvyšší bod cesty cca 1100 m n.m.) je veľká pravdepodobnosť že ak aj nikde na okolí sneh nie je, tak tam bude. Viackrát sa stalo aj, že cesta nebola posypaná, čiže bez reťazí bola neprejazdná :)

Na koniec by som chcel zdôrazniť že to nie je cesta na blbnutie, je to v prvom rade krásny kúsok prírody ktorý sa oplatí zažiť :)

Doplnok Ľuboš: Celá trasa sa v polovici, okolo obce Huty, láme na dve. Dovtedy v smere od juhu stúpala, potom smerom na Zuberec klesá. A tú zimu musia štvorkolkári zažiť!

 • dĺžka trasy: 20 km
 • najvyšší bod: vyše 1200 m n.m.
 • GPS súradnice: 49°11’41.36″N 19°33’40.27″E
 • tipy na výlet: Liptovská Mara, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, vodná nádrž Orava, Zuberec

Zdroj foto: Jan Madaras, Mirec, Alexej Vozár, myLANko – Panoramio.com


Zväčšiť mapu

, , , , , , , ,

Tip od čitateľa

Portál najkrajšiecesty.sk tvorí komunita. Pridajte sa a posielajte svoje tipy!

Počet komentárov k článku: 3

 1. egi 31.01.2012 at 14:43 # Reply

  Huty jazdim uz asi 10 rokov , najprv na skoda 120, honda civic, teraz skoda octavia (nie 4×4) . Nikdy neboli potrebne retaze a to som tam uz isiel aj pred pluhom :-) Retaze tam pouzivaju najma poliaci. Inak súhlas s článkom

 2. Robo 27.07.2012 at 09:05 # Reply

  Huty by som označil ako náročnejší prechod. Z časti preto, že niekoľko zákrut, ktoré sa zdajú na prvý pohľad také ako tie predým, sa pomerne nečakane zatvárajú a z časti preto, že porvch je pred niektorými zákrutami zrazu hrboľatý. Hlavne klesanie v smere od Zuberca do Matiašoviec to chce najprv dobre poznať, kým to človek začne viac hrotiť. Kôli spomínaným javom, sa zle odhadujú brzdné body hlavne s tvrdším podvozkom ste v niektorých zákrutách kôli skorému brzdeniu zbytočne pomalý, naopak inokedy ste radi, že ste brzdili radšej skôr. Navyše, aj keď premávka tu nieje veľmi silná, hlavne v stúpaniach si to pomerne často niektorí režú cez protismer, takže opäť pozor pri rýchlejšej jazde. Náročný vrch na dobré zvládnutie.

Na túto stránku odkazuje aj:

 1. Párnica – Zázrivá – Oravská Lesná | najkrajšiecesty.sk - 28.06.2012

  [...] PS: Keď už budete v týchto končinách, určite si vybehnite aj priesmyk Vychylovka a horský prechod Huty! [...]

Leave a Reply