Grossglockner Hochalpenstrasse

Turistická destinácia.

Zážitkový alpský priesmyk pretkaný povestným rakúskym poriadkom. Grossglockner ponúka 50 kilometrov najkrajších alpských ciest pokrytých dokonalým asfaltom. Na krásnej a vyhliadkovej ceste čaká 36 ostrých vracákov a autom možno prekonať výšku 2 500 metrov nad morom. Spomeňte si, koľko má Lomnický štít…

No prišli sme jazdiť! Známy priesmyk je na to stvorený. Cez deň sa treba obrniť dávkou trpezlivosti pri nekonečných turistoch. Z ich áut vystrčené ruky ratolestí fotia čarovnú horskú scenériu, zatiaľ čo my netrpezlivo čakáme na možnosť predbiehať. Cez deň je Grossglockner jazdecky nanič a užijú si ho len polovičky.

Treba počkať na večer alebo si privstať skoro ráno. Vtedy patrí celý priesmyk len nám a horou sa ozýva len a len zvuk naplno pracujúcich piestov. Cesta je dostatočne široká, lemovaná zvodidlami a pasáže sú prevažne rýchle.

Ideálne klopené zákruty striedajú dlhšie rovinky, na niektorých miestach úzku cesta s prudkým mnohostometrovým spádom dole strieda široká trojprúdovka. A hovoril som už, že kvalita cesty je prvotriedna? Nezabúdajte aj na dva tunely na trase. Stiahnuť okno a plyn naplno!

A ešte tajný tip. Ubytujte sa uprostred priesmyku v niektorom z gasthofov. Na cestu tak môžete vyrážať skoro ráno, keď je ešte pre smrteľníkov uzavretá… Ranným údolím sa odrážajúce štvor-, šesť-, osem- a viac valce spôsobia, že nebudete vedieť prestať!

Na oficiálnom webe nájdete informácie o tom, či je cesta aktuálne otvorená, koľko stojí prejazd v danú sezónu a napríklad aj aktuálne počasie.

Dôležitá informácia je, že Grossglockner je v zime úplne uzatvorený a otvárajú ho až na jar. Denný vstup stojí 29 eur, ak sa vrátite s rovnakým autom ešte raz v danom roku, platíte len 6. Pre motorku to je 19 eur.


Zväčšiť mapu

, , , , , , ,

Ľuboš

Autor portálu najkrajšiecesty.sk a nadšený šofér. Čítajte viac.

Na túto stránku odkazuje aj:

  1. Jaufenpass (Passo di Monte Giovo) | najkrajšiecesty.sk - 26.10.2011

    [...] Jaufenpass sa oplatí aj špeciálne vycestovať, ale odporúčam vziať ho smerom z Grossglockneru na Stelvio. Jeden lepší ako druhý a najmä, každý [...]

  2. Transfagarasan | najkrajšiecesty.sk - 30.10.2011

    [...] kde Grossglockner aj Stelvio ponúkajú overené, tam Rumunsko stále prekvapuje. Zabezpečenie cesty, odstavné [...]

Leave a Reply